Jak Ćwiczenia Wzmacniają Twoje Serce

Jak Ćwiczenia Wzmacniają Twoje Serce

Zastanawiasz się, w jaki sposób ćwiczenia wpływają na zdrowie Twojego serca?  
Poznaj korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej oraz wskazówki do utrzymania zdrowej rutyny. 

Ćwiczenia to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych dróg do zachowania zdrowego serca. Niestety, statystyki pokazują, że zaledwie jeden na pięciu dorosłych i nastolatków ćwiczy regularnie.  
A jakie są korzyści? Od lepszego snu, poprzez polepszenie nastroju i wzmocnienie serca - aktywność fizyczna jest do dzisiaj najskuteczniejszym znanym narzędziem w dbaniu o zdrowie. 

 

Korzyści dla serca z regularnych ćwiczeń: 

  • Obniżenie ciśnienia krwi: Nadciśnienie tętnicze oraz siedzący tryb życia to główne czynniki ryzyka chorób serca. Aktywność fizyczna pomaga obniżyć ciśnienie i wspiera zdrowe krążenie. 
  • Redukcja ryzyka cukrzycy: Brak ruchu i nadwaga zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 - kolejnego czynnika ryzyka chorób serca. 
  • Utrzymanie zdrowej masy ciała: Otyłość jest źródłem wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób serca. Ćwiczenia pomagają kontrolować prawidłową wagę naszego ciała. 
  • Poprawa jakości snu: Dobrej jakości sen jest niezbędny dla zdrowia. Aktywność fizyczna może łagodzić objawy bezsenności. 
  • Kontrola poziomu stresu: Ćwiczenia pomagają w radzeniu sobie z codziennym stresem, który w nadmiarze może szkodzić sercu. 

 
 

Propozycje ćwiczeń korzystnych dla pracy serca: 

Optymalny czas i intensywność podejmowanych - w przypadku osób dorosłych - to co najmniej 150 minut umiarkowanego ruchu lub 75 minut intensywnego ruchu tygodniowo.  
Średnio wystarczy od 11 do 22 minut umiarkowanej aktywności dziennie [1], aby znacznie zwiększyć nasze szanse na utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej.  
 
Kilka rad, jak wprowadzić aktywność do swojego życia: 

  • Ruch to zdrowie: Unikaj długiego siedzenia. Nawet krótkie przerwy na spacer podczas pracy mają znaczenie. 
  • Wybieraj to, co lubisz: Nie każdy musi biegać. Tańcz, spaceruj, pływaj – ważne, by czerpać z tego przyjemność. 
  • Różnorodność: Najlepiej łączyć ćwiczenia aerobowe z treningiem siłowym, tak, by pracować jednocześnie nad kondycją i siłą. 
  • Monitoruj swoje postępy: Obserwuj tętno, ilość powtórzeń czy tempo biegu. Śledź swoje postępy i ciesz się nimi!

 

Pamiętaj, przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń, warto skonsultować się z lekarzem. Jeżeli masz obawy dotyczące rytmu serca, warto również monitorować jego działanie, na przykład za pomocą KardiaMobile. 

 

 

[1] https://bjsm.bmj.com/content/57/15/979

Źródło: https://kardia.com/blog/how-exercise-can-improve-your-heart-health?_gl=1*vn80z6*_ga*MTg4MzQyOTk3Ny4xNjk0Njc3Mjg2*_ga_WHXPXB66N2*MTY5NDY4MjAxOS4yLjAuMTY5NDY4MjA2Mi4xNy4wLjA.