Jak Ćwiczenia Wzmacniają Twoje Serce
Jak Ćwiczenia Wzmacniają Twoje Serce
Zastanawiasz się, w jaki sposób ćwiczenia wpływają na zdrowie Twojego serca?
Poznaj korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej oraz wskazówki do utrzymania zdrowej rutyny.
Ćwiczenia to jedna z najprostszych i najskuteczniejszych dróg do zachowania zdrowego serca. Niestety, statystyki pokazują, że zaledwie jeden na pięciu dorosłych i nastolatków ćwiczy regularnie.
A jakie są korzyści? Od lepszego snu, poprzez polepszenie nastroju i wzmocnienie serca - aktywność fizyczna jest do dzisiaj najskuteczniejszym znanym narzędziem w dbaniu o zdrowie.
Korzyści dla serca z regularnych ćwiczeń:
- Obniżenie ciśnienia krwi: Nadciśnienie tętnicze oraz siedzący tryb życia to główne czynniki ryzyka chorób serca. Aktywność fizyczna pomaga obniżyć ciśnienie i wspiera zdrowe krążenie.
- Redukcja ryzyka cukrzycy: Brak ruchu i nadwaga zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 - kolejnego czynnika ryzyka chorób serca.
- Utrzymanie zdrowej masy ciała: Otyłość jest źródłem wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób serca. Ćwiczenia pomagają kontrolować prawidłową wagę naszego ciała.
- Poprawa jakości snu: Dobrej jakości sen jest niezbędny dla zdrowia. Aktywność fizyczna może łagodzić objawy bezsenności.
- Kontrola poziomu stresu: Ćwiczenia pomagają w radzeniu sobie z codziennym stresem, który w nadmiarze może szkodzić sercu.
Propozycje ćwiczeń korzystnych dla pracy serca:
Optymalny czas i intensywność podejmowanych - w przypadku osób dorosłych - to co najmniej 150 minut umiarkowanego ruchu lub 75 minut intensywnego ruchu tygodniowo.
Średnio wystarczy od 11 do 22 minut umiarkowanej aktywności dziennie [1], aby znacznie zwiększyć nasze szanse na utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej.
Kilka rad, jak wprowadzić aktywność do swojego życia:
- Ruch to zdrowie: Unikaj długiego siedzenia. Nawet krótkie przerwy na spacer podczas pracy mają znaczenie.
- Wybieraj to, co lubisz: Nie każdy musi biegać. Tańcz, spaceruj, pływaj – ważne, by czerpać z tego przyjemność.
- Różnorodność: Najlepiej łączyć ćwiczenia aerobowe z treningiem siłowym, tak, by pracować jednocześnie nad kondycją i siłą.
-
Monitoruj swoje postępy: Obserwuj tętno, ilość powtórzeń czy tempo biegu. Śledź swoje postępy i ciesz się nimi!
Pamiętaj, przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń, warto skonsultować się z lekarzem. Jeżeli masz obawy dotyczące rytmu serca, warto również monitorować jego działanie, na przykład za pomocą KardiaMobile.
[1] https://bjsm.bmj.com/content/57/15/979