Dzień mamy tuż, tuż- Serce kobiety po 50 roku życia – aktualne wieści o chorobach serca

Mamo, mamo, coś Ci dam, jedno serce, które mam… Pamiętacie ten nieśmiertelny wierszyk z przedszkola na Dzień Matki? Niestety serca naszych mam są zagrożone bardziej, niż myślicie.

Mamo, mamo, coś Ci opowiem

Przez wiele lat panowało w Polsce przekonanie, że choroby serca i układu krążenia zagrażają głównie mężczyznom, bo serce kobiety przynajmniej do menopauzy chronione jest przez hormony płciowe – estrogeny.

Jednak po 50. roku życia ta różnica na korzyść kobiet gwałtownie się zmniejsza i w ostatecznym bilansie wypadają one gorzej.

Z danych statystycznych wynika, że co roku na zawał serca, udar mózgu i niewydolność serca umiera w Polsce 91 tysięcy kobiet i 80 tysięcy mężczyzn. Te liczby obalają także drugi mit, że to nowotwory są główną przyczyną zgonów wśród kobiet.

Tymczasem 10 razy więcej kobiet dotkniętych jest chorobą wieńcową i udarem mózgu niż rakiem piersi (dane Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2006 roku). Codziennie z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera w naszym kraju prawie 500 osób, z których ponad 50 procent to kobiety.

Kobiety częściej niż mężczyźni chorują na serce i z tego powodu umierają - tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Codziennie z tego powodu umiera nawet 250 Polek!!!

Dlaczego kobiety umierają na serce?

Najkrócej można odpowiedzieć na to trudne pytanie, mówiąc: bo inaczej chorują. Do okresu menopauzy damskie hormony, estrogeny, chronią serca kobiet. Podnoszą poziom dobrego cholesterolu i zapobiegają miażdżycy. Dlatego problemy z sercem zaczynają się u kobiet nawet 10 lat później niż u mężczyzn. Dolegliwości pojawiają się zwykle po sześćdziesiątce.

Kardiolodzy twierdzą, że połowy tych zgonów można by uniknąć, gdyby Polki prowadziły zdrowszy tryb życia, właściwie się odżywiały i zgłaszały się regularnie na badania profilaktyczne.

Mój Kardiolog podpowiada:

Może w tym roku niech będzie tak: Mamo, mamo coś Ci dam. Wyjątkowy prezent. Tym razem coś naprawdę ważnego, nie perfumy, nie kwiatki, nie książkę. Jesteś dla mnie ważna, ten prezent będzie inny niż zwykle. To badanie serca dla Ciebie. Diagnoza może być kluczowa. A przecież chcecie obchodzić Dzień Matki razem jeszcze wiele, wiele razy. Tego Wam życzymy z całego serca!

Zespół MójKardiolog.pl

Źródło: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,zagrozone-serce-kobiety,artykul,1644342.html

https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,choroby-serca-u-kobiet,artykul,1734166.html